Pasikeitus gyvenimui atsirado poreikis dažnai kalbėti ir rašyti apie iki šiol, ko gero, menkai patirtus, bet dabar mums visiems aktualius reiškinius – COVID-19, pandemiją, saviizoliaciją, karantiną, nuotolinį darbą ir t. t.

 

Be abejo, visi pokyčiai atsispindi ir kalboje. Ar žinote, kaip taisyklingai vartoti šiuo metu populiariausias sąvokas?

 

Vertimų biuro LINGVOBALT komandos narė, vertėja ir redaktorė Silvija Naranovič-Skurdauskienė dalijasi naudingais kalbos patarimais.

 

Žodis saviizoliacija yra taisyklingas, galimas ir vietininko linksnis – saviizoliacijoje (yra saviizoliacijoje, saviizoliacijoje esantys asmenys ir pan.). O kai leidžia kontekstas, pirmenybė teikiama veiksmažodžio formoms (yra izoliavęsis, asmenys, kurie izoliavosi).

 

Jei kalbame apie izoliavimo priemones, sakysime, kad dabar taikomas karantinas, tenka laikytis karantino, vyriausybė paskelbė karantiną, izoliuojamės dėl karantino. Jei kalbame apie izoliavimosi vietą, sakome, kad esame karantine, laikomi karantine, visi uždaryti į karantiną. O priverstinio izoliavimo(si) atveju, gali būti vartojamas veiksmažodis karantinuoti(s).

 

Nuotolinis darbas yra taip pat plačiai vartojama sąvoka. O ar taisyklinga sakyti darbas iš namų, dirbti iš namų? Dirbame namuose, bet savo darbus, vertimus, mintis ir visą informaciją siunčiame į išorę, todėl čia visiškai tinka sakyti, kad dirbame namų.

 

O kaip rašyti COVID-19? Tai yra junginio Coronavirus disease 2019 santrumpa. Taigi, rašoma didžiosiomis raidėmis ir be kabučių – COVID-19.

 

Būkite saugūs ir likite sveiki!

 

 

 

 

Vertimų biuras redagavimas vertimas redagavimo paslaugos vertimo paslaugos